Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúrno-spoločenské podujatia - fotogaléria

Hody na Gedelove 21.6.2015

HODY NA GEDELOVE21.6.201521.jún 2015 bol t


HODY NA GEDELOVE
21.6.2015

21.jún 2015 bol trojjediným dňom: Dňom otcov, letného slnovratu a hodovou slávnosťou na Gedelove pri sv.kríži na hranici katastra obcí Kovarce, Súlovce a Oponice. Pre všetkých účastníkov tejto slávnosti bol posvätným dňom. Už po šiestykrát sa uskutočnila hodová slávnosť na Gedelove od vysvätenia obnoveného kríža. Čím bola posledná slávnosť pamätnou a tým aj historickou? Návštevou nášho najvyššieho duchovného otca Nitrianskej diecézy Mons. prof. ThDr. Viliama Judáka. Napriek vrtkavému počasiu neodradila táto udalosť dav cca 350 ľudí z blízkeho i širokého okolia, aby sa zjednotil a upevnil vo svojom vierovyznaní. Prispela k tomu najmä slávnostná reč hlavného celebranta svätej omše nášho biskupa. Z obsahu jeho myšlienok si snáď každý vzal za svoje, že človek bez viery, aj keď môže mať všetko – duchovne i materiálne, je prázdny. Sila viery upevňuje a motivuje človeka k činom a dobrým skutkom. V lone krásnej zelenej prírody, cez klenbu stromov, predierajúcej sa modrej oblohy i zábleskov slnka i vzácnych daždivých kvapiek sme hlbšie precítili tieto dary života. Stáva sa však, že sa k nim správame neraz macošsky. Preto nech nás a všetkých ľudí sveta povzbudzuje najnovšia pápežská encyklika o ochrane životného prostredia a jeho obrodzovaní. Naša matka Zem a pôda – naša živiteľka nech nás živí našou vlastnou zásluhou a nie plné regály z veľkých obchodov. Snahou našich otcov a predkov bolo aj vycestovať za zárobkom, hoci do zámoria, aby mal na kúsok poľa a svojho domu. Dnes sa staviame ľahostajne k ich zveľaďovaniu a vlastnej zdravšej obžive. Po návrate zo slávnosti sme mohli konfrontovať tieto myšlienky s televíznymi správami, keď americkí prezidentskí kandidáti protirečivo reagovali na pápežovo posolstvo a chápali ho politicky. Každý mysliaci tvor vie, že morálny apel na ľudstvo je právom a povinnosťou najvyššieho pozemského otca. K nezabudnuteľnosti prežitého nedeľného odpoludnia prispeli duchovní predstavitelia: Mons. prof. ThDr. Viliam Judák – nitriansky diecézny biskup, Miroslav Šidlo – sekretár, vdp.Ondrej Tepličanec – farár farnosti Kovarce, vdp.Juraj Nuota – farár farnosti Oponice, vdp.Anton Kováčik – dekan dekanátu Bošany, ThDr.Jozef Švercel – farár farnosti Nitrianska Streda, vdp.František Kovacs – farár farnosti Sikelnička, vdp.Dušan Kajanovič – farár farnosti Ludanice, organista, folklórna skupina Kovarčanka, terchovská muzika z Preselian, harmonikár i žlto dekorovaní cyklisti z Ludaníc, starostovia obce Kovarce, Oponice, Súlovce a všetci prítomní nášho regiónu, za čo im patrí naše poďakovanie.
Osobitnú vďaku vyjadrujeme organizátorom tohto veľkolepého podujatia, darcom pochúťkového občerstvenia a pohotovým dovozcom obecenstva.
Nech myšlienky, slová, priateľské vzťahy pretrvajú a stanú sa odozvou i prienikom do rodín účastníkov a širokej verejnosti!
Spracovala: PhDr. Irena Grácová

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

Ďalšie fotogalérie

Fotogalérie 1-24 z 57

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka