Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúrno-spoločenské podujatia - fotogaléria

Noc s H.CH.Andersenom z 23.3. na 24.3.2018

NOC  S  ANDERSENOM V  OBECNEJ  KNIŽNICI  KOVARCE

NOC S ANDERSENOM
V OBECNEJ KNIŽNICI KOVARCE
Tak ako sme sľúbili minulý rok, tak sa aj tento rok naša obecná knižnica prihlásila a zapojila do vyhlásenej celosvetovej výzvy „Noc s Andersenom“, ktorá mala už svoj osemnásty ročník, tento raz z 23.marca na 24.marca 2018. Podľa zaslanej štatistiky bolo zapojených 95 000 malých a veľkých účastníkov na viac ako 1600 miestach v rôznych krajinách sveta.
Už minulý rok mala akcia veľký ohlas, preto nebol vôbec problém s účasťou, naopak, záujem bol oveľa väčší, ako sme mohli zvládnuť, takže pri počte 30 detí sme museli uzavrieť prihlasovanie. Začínali sme v obecnej knižnici o 17.00 hodine, kde sa postupne deti schádzali plne nabalené spacákmi, karimatkami a vankúšikmi, ktoré boli odložené do „prepravného auta“ pána starostu, ktorý „postele“ previezol a vyložil v kultúrnom dome, v mieste konania kovarskej noci s Andersenom. V obecnej knižnici boli deti oboznámené s úspešnými projektmi obce, z ktorých bolo zakúpených vyše 170 nových kníh v hodnote 1000 EUR a nový, moderný nábytok v hodnote cca 1600 EUR. Aj tento rok obec požiadala Fond na podporu umenia o poskytnutie dotácie na obecnú knižnicu v programe 5.1.1 Odborná činnosť knižníc a knižničná infraštruktúra „Nákup technického vybavenia do knižnice – skvalitnenie a rozšírenie knižničných služieb pre používateľov“. Pracovníčka obecnej knižnice sl. Simona Čitarská oboznámila deti so systémom zapožičiavania kníh, s otváracími hodinami knižnice a pozvala deti, aby sa stali čitateľmi obecnej knižnice. Po prehliadke knižnice a organizačných pokynoch sa početná skupina v sprievode presunula do priestorov kultúrneho domu. Po vybalení a príprave provizórnych „postelí“ sa deti zoradili k večeri: chlebík a vianočka s maslom, džem, koláčiky, perník, medovníčky, pagáčiky a teplý čaj. Plní sily a energie sa všetci zapojili do hier, ktoré pre nich pripravila Simonka a jej asistentka Nikolka:

:o) Hľadanie pokladov pre chlapcov - hlavnou výhrou bolo tričko, ktoré vyhral Martin Škotta, ostatní chlapci našli ďalšie štyri truhličky, z toho jedna bola prázdna, čiže žiadny poklad :o)
:o) Hľadanie pokladov pre dievčatá - tiež boli schované rôzne poklady, napr. paleta plná farebných farbičiek, malá tabuľa s kriedami, plastelína a cukríky...
:o) Stoličkový tanec - všetky deti si viedli výborne, nakoniec zostal Andrejko Čopík a Laurika Čitárska, avšak po ťažkom boji nakoniec vyhral Andrejko!
:o) Čitateľský kútik - deti, ktoré si chceli niečo prečítať, mali možnosť pohodlne si oddýchnuť pri pripravených knižkách, ako napr. Klub záhad pre chlapcov, pre dievčatá dievčenské romány, ďalej encyklopédie a rozprávkové knižky pre najmenších.
:o) Výtvarný kútik - deti vyrábali rôzne kvety, vyfarbovali si maľovanky alebo si obkreslili svoje ručičky a z toho vytvárali kvety, lúštili hádanky, krížovky, písali básničku, ktorú sa naučili v škole. Nakoniec všetky originálne výtvory boli zavesené na nástenku.
:o) Futbal – aj keď futbal nemá nič spoločné s knihami, museli sme sa prispôsobiť záujmu chalanov, ktorí mali toľko energie, že do 23:00 hod. „hrali futbal“ s penovou loptou a hneď ráno po prebudení o pol šiestej v tejto činnosti pokračovali :o)
:o) Čítanie rozprávok na dobrú noc –najmenším dievčatám na dobrú noc Simonka čítala rozprávky, najčastejšie to bola Popoluška, ktorá je u nich veľmi populárna, ale čítali sa aj rozprávky z knižiek, ktoré si dievčatá doniesli z domu. Čítanie bol overený uspávací prostriedok!

Za účasť dostali všetky deti pripomienkové predmety, pohľadnice, záložky a pamätný preukaz, ktoré im budú túto noc pripomínať. Najmenšie škôlkarky prosili svoje mamičky, aby ešte mohli zostať s ostatnými, či prípadne prespať. Okolo polnoci sa konečne deti usalašili do spacákov, kde pokračovali v rozprávaní či v čítaní rozprávok, až pokiaľ postupne nezaspali, čo u posledného bolo o pol štvrtej ráno! A keď si už aj „dospelácky dozor“ ľahol o štvrtej spať, tak o pol piatej sa zobudilo už prvé dieťa. A keďže sa nemalo s kým hrať, samozrejme zobudilo ostatných, takže o šiestej ráno už boli všetky deti na nohách. Po raňajkách a hrách si zbalili spacáky a postupne odchádzali v sprievode rodičov domov. Deťom sa akcia páčila a preto ich pozývame na ďalšiu, v poradí 19-tu celosvetovú a tretiu „kovarskú“, ktorá je organizátormi naplánovaná z 29.marca na 30.marca 2019.


Autor: Renáta Šišmičová

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

Ďalšie fotogalérie

Fotogalérie 1-24 z 57

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka