Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúrno-spoločenské podujatia - fotogaléria

Október - Mesiac úcty k starším - 11.10.2015

O K T Ó B E RMESIAC ÚCTY  K  STARŠÍMOsla


O K T Ó B E R
MESIAC
ÚCTY K STARŠÍM

Oslava Mesiaca úcty k starším
dňa 11.októbra 2015 v spoločenskej sále Kultúrneho domu v Kovarciach.

V otváracom príhovore, ktorý predniesla Helena Belanová, predsedníčka ZO JDS v Kovarciach vtipne a poeticky vyjadrila životnú cestu generácie tretieho veku. Srdečne privítala starostu obce Ing.Andreja Čopíka a všetkých účastníkov podujatia.
V Kultúrnom programe vystúpili deti materskej školy. Na začiatku bola pozdravná báseň detí, čoby moderátoriek, ako prejav úcty k starším. Krojovaní chlapci a dievčatká sa popárili v ľudových tancoch a guráž im pridal aj spontánny potlesk obecenstva. Folklórna skupina Kovarčanka sa predstavila piesňami Horehronia, ale aj ďalšími ľúbivými piesňami a zvučnými viachlasmi. Ďakujeme. Seniorská spevácka skupina zachraňovala povesť niekdajších lepších časov Nezábudky s výzvou a prosbou doplnenia o nových jej členov. Ako dôkaz vzájomného porozumenia sa k spevu pridružila aj časť obecenstva. Dvoma básňami v prednese Magdalény Mackovej a Danky Rybanovej preukázali, že aj starší vek má svoje čaro, ak pociťuje lásku a vďačnosť svojich detí. K príjemnému posedeniu pribudlo milé prekvapenie a darček pre každého účastníka od pána starostu. Srdečne ďakujeme aj za milú pohostinnosť.

Vážený pán starosta, milí seniori a prítomní!
Dovoľte, aby sme vo svojom vystúpení vyjadrili vďačnosť a prosbu. Vďaku prejavujem minulým starostom i súčasnému starostovi, ktorí nám každoročne pripravili oslavu na počesť Mesiaca úcty k starším. Nesmierne si vážime túto udalosť, ktorou sa nám dostáva cti i zadosťučinenia ako občanom, rodičom a seniorom v jeseni nášho života. Áno, naša púť vstúpila do poslednej fázy. Je len na každom z nás, ako zužitkujeme našu životnú činorodosť. Jedni si kladú za cieľ, že už dosť, už stačilo, veď som na zaslúžilom odpočinku. Iní zase chcú dobehnúť to, čo v živote nestihli v starostlivosti o rodinu, záhradku alebo svoje záľuby a záujmy. Tretí vek je však aj príležitosťou pre mnohých, ako vytvárať nadhodnotu v pokročilom veku.
Kedysi pred šestnástimi rokmi, keď sme založili našu dôchodcovskú organizáciu, ale najmä pred dvanástimi rokmi, keď sme dostali od obce do vienka klub dôchodcov, akú činnosť vyvíjať v našom klube a Jednote a podľa neho sme orientovali naše dianie. Usporiadali sme celoobecnú výstavu s vyše sto exponátmi prevažne výtvarnej tvorby našich členov a občanov. Uskutočňovali sme kultúrno-vlastivedné zájazdy po Slovensku a v zahraničí, čerpali sme relax v kúpeľoch i v prímorských krajoch, inštalovali sme parčík pred klubom, založili sme seniorskú spevácku skupinu Nezábudka. Spočiatku nás bolo len deväť. Prirodzeným úbytkom v priebehu času odišlo z nej desať speváčok. Veľmi pekne ďakujem za ich obetavosť a zásluhy. Dnes sa Vám predstavujeme v najnižšom počte zloženia. Aj dnešný repertoár je len reprodukciou naspievaných piesní.
Preto vás milí mladší seniori veľmi pekne prosíme, aby ste ochotne prijali našu prosbu a doplnili naše rady. Nejde tu len o uchovanie Nezábudky na ďalšie desaťročia, ale aj o spestrenie a obohatenie vášho života, veď s piesňou je život krajší. Je to aj prejav vďačnosti a vklad do kultúrnosti a príležitosti jej úspešného rozvoja a reprezentácie Kovariec pri rôznych podujatiach a pódiách. Vzhľadom na jej úspešnú minulosť nepripusťme koniec jej histórie. Pri osobných osloveniach mladších seniorov sa stretávame s výhovorkami a sťažnosťami na „nedostatok času“, alebo iných výpovedí. Z úprimného srdca vám zaručujeme pohodu a spríjemnenie vášho života medzi nami. Vyšším vekom sú ozdobené aj ďalšie kultúrne telesá v obci ako je Tribečanka a Kovarčanka. Až mi je úprimne ľúto pána Milana Ondruša či pána Darmu, ako sa fyzicky mocujú s ťažkým bubnom či iným hudobným nástrojom. Vďačne a radi by zaučili mladších nasledovníkov. Signál vyššieho veku ohrozuje kultúrnu budúcnosť obce.
Zo všetkých staníc televíznej obrazovky vidíme snahu naj dedinky na Slovensku. Prečo by sme nemali aj my k nej patriť? V dnešnom vyspelom a konkurenčnom svete priznať sa „Ja na to nemám,“ nám nepristane. Pričiňme sa, čo ešte dokážeme! Verím, že sa tak stane, za čo vám vopred srdečne ďakujeme.
(Príhovor PhDr.Ireny Grácovej prednesený dňa 11.10.2015 pri stretnutí dôchodcov pri príležitosti Mesiaca októbra – mesiac úcty k starším).
PhDr.Irena Grácová
JDS ZO Kovarce

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 

Ďalšie fotogalérie

Fotogalérie 1-24 z 57

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka