Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúrno-spoločenské podujatia - fotogaléria

Pochovávanie basy 6.2.2016

POCHOVÁVANIE BASY V OBCI DŇA 6.2.2016     Ešte

POCHOVÁVANIE BASY V OBCI DŇA 6.2.2016

Ešte nám nestihlo poriadne vytroviť od vianočných dobrôt a sladkostí, už sme vstúpili do ďalšej fázy tučného fašiangového „vykrmovania“. Prešli sme na iné vyprážané jedlá ako sú šišky, fánky, kapustné halušky s vyprážanou slaninou a vo veľkom hrnci uvarenou huspeninou. Nechýbala ani kapustnica s klobásou, údeninu, mäsom z vianočnej alebo fašiangovej zabíjačky. Fašiangové časy sme spolu ukončili fašiangovou veselicou.
Tá sa uskutočnila v sobotu 6. februára 2016 v spoločenskej sále Kultúrneho domu v Kovarciach. Zišlo sa nás neúrekom. Detí ako smetí v doprovode svojich rodičov a početných aktérov zábavného večera. Tí sa nám predviedli na pieseň „Dedinôčka“ od Kollárovcov s transparentmi a nápismi svojej totožnosti.
O svojej láske k folklóru, úcte ku krásnemu kovarskému kroju sa netajili speváčky a hlavné aktérky fašiangového večera z Kovarčanky, čo sme aj vyčítali z ich nápisu „Pevné pľúca“.
Krojované boli aj reprezentantky Nezábudky, ktoré nesklamali nápis „Pevný krok“ , hoci sa vekom radia medzi staršie.
Turisti ledva zmerali trasu sálou, unavení z horských ferrat v plnej výzbroji s batohmi, mačkami, čelovou baterkou, hrncami, úlomkami stromov, keď šúsom či zadkom skĺzali z vrcholcov. Hlavná turistka Renátka Šišmičová bola toho jasným dôkazom, ale aj turistické rodinky. Výrečným bolo aj ich heslo „ Dosiahnúť vrchol“.
Pomarančoví futbalisti zaručovali víťazstvá na zelenej tráve ako hold k nadchádzajúcemu jubileu kovarského futbalu. Podľa nápisu si mali dať „Pozor na ....nazdravie“, ale i na nohy, keďže boli iba v ponožkách. Kopačky nemá kto čistiť.
Poľovnícky stav sa nezaprie. Úhľadná uniforma prilákala aj ženy do tohto spolku, ktorý už vyše sedemdesiatročie chráni naše lesy a zver. Jeho stúpencami sú zväčša rodinní generační príslušníci. Tí s nápisom „Dobrú mušku„ to nevzdávajú.
Za nimi šli hasiči v plnej pohotovosti s krhlami, aby hasili prípadnú prebujnelú roztopašnosť, nebodajže oheň, ktorý rozpaľoval naše srdcia, ale hlavne ten vonkajší. O tom vypovedal aj ich nápis „Dobrú strýkačku“.
Rybári sa nepopýšili svojim úlovkom, veď v hlbokej sieti sa nekmitali živé ryby, ale sardinky v oleji. Ich maskáčový odev i nápis „Tichí a mokrí “ naznačoval, že ich ani voda ani dážď neodrádza od rybárskej závislosti a nielen LUH je ich doménou.
Ako posledný sa do sprievodu zapojil imigrant zo Saudskej Arábie (Miloš Buraj) a sám sa podľa nápisu privítal v našej obci.
Po tomto početnom defilé všetkých kovarských záujmových skupín uprostred sály vytvorili spoločný kruh a na pieseň „Mariša, pusu daj!“ sa zamiešali a striedali v tanci.
To bol začiatok dobrej zábavy, ktorú poprial aj pán starosta Ing. Andrej Čopík s poďakovaním všetkým, ktorí sa na jej príprave podieľali.
Po ochutnávkach šišiek a častungu z bufetu s možným posedením sa v zábave pokračovalo. Na parket nastúpili deťúrence, ktorým guráž pridávalo praskanie balónikov rozvešaných po celej sále s girlandami,
Prišlo prekvapenie večera. V doprovode kňaza – hlavného dirigenta (Miloša Buraja) nastúpili mníšky v bieločiernom habite, ktoré spočiatku cudnými pohybmi a následne v bujarom rytme rozpútali tanec na melódiu „Aleluja“ a dali tromfa speváckemu zboru z Troškovho Kameňáka. Dirigent tiež vystupňoval dirigovanie pomocou vešiaka i varešky tak, že vyletovali aj girlandy.
Celé početné obecenstvo s veľkokapacitnými štrnásťmiestnymi stolmi sa výborne bavilo na ich vystúpení a od smiechu sa uvoľnil žalúdok na konzum chutnej kapustnice. Po nej nasledoval vrchol večera – Pochovávanie basy. Za zvukov smútočného pochodu od Tribečanky ju na nosidlách vynášali mladí hasiči. Za nimi šli ženy – plačky. Srdcervúci plač a lamentácie utíšil príchod farára (Miloša Buraja) na vysvietenom papamobile so striežkou a pápežským erbom. Miništranti ho spojazdnili a okiadzali jeho cestu. Litánie v „latinčine“ odspieval kňaz a organista (Ing. Daniel Kutňanský) akoby tlmočil jej umieranie. V smútočnej reči kňaz vyzdvihol všetky cnosti basy – Doroty, ale spomenul aj jej neduhy, čo urýchlilo jej skon. Vyzval prítomných, aby štedrou oferou prispeli k pohrebným trovom, ktoré vybavila modleníčka (Zuzana Opatová).

Smútočná bola aj pieseň na melódiu Malej čiastky zeme, ktorou sa aj basa lúčila so všetkými, ktorých obveseľovala (slová piesne upravila: Bc.ZdenkaBujnová):


Nastáva nám ľudia smutná hodina,
už nám naša milá basa umrela.
Umrela, umrela, kde duša pôjde,
takú prechlastanú Peter nepríjme.

Pred nami už leží ako kus dreva, Tribečanka vraví, piť už netreba.
Bola si nám stále dobrou priateľkou, lúčime sa s tebou ako s frajerkou.

Lúčim sa aj s vami hasiči milí,
spolu sme hasili, spolu sme pili.
Mávajte hadice vždy len v pozore,
nech vy uhasíte oheň v stodole.

Nelezte turisti len v Tatrách na hory,
veď vaše nadšenie aj Hôrka zahojí. Turisti, turistky, fľaška do vaku,
nech si vypite pri táboráku.

Žienky naše milé, dobre robíte,
keď na trampolínach pilne cvičíte.
Len si vyskakujte hore a dolu,
budete mať štíhly zadok aj nohu.

Naši poľovníci dobre sa majte,
srnkám a diviakom pokoj už dajte. Krmelce jeleňom hojne naplňte
a flintičku večer rýchlo pripravte.

Ryby naše rybky v Luhu kovarskom, sem-tam si plávajú aj hore pupkom.
Ticho buďte ľudia, ideme na vec,
nech sa chytí na prút aj taký sumec.

Kovarčanka drahá s vami zostanem, spievajte, tancujte, zabávajte len.
A po Veľkej noci s Nezábudkou zas, ochotne a vrelo zabavíme vás.

A na záver chceme pozdrav odovzdať, futbalistov našich tiež povzbudzovať.
Len sa snažte ďalej, nech vám to strieľa, veľa gólov v sieti, do vlastnej netreba.

Rozžialené plačky zmierňovali svoj žiaľ chlipkaniu pálenky, ale pomáhalo aj kropenie. Otčenášom sa zaručovali, že v pôste už piť nebudú a prejdú na diétu, ale vegetariánmi sa nestanú. Ženy oplakávali odchádzajúce fašiangové časy piesňou s nápevom „Zahučali hory“, a „Čo je to za hora“ na počesť pochovávania basy a jej odkazu, aby sa „slopať prestalo“ až do Veľkej noci, kedy basa znovu ožije. Harmonikový doprovod robil Vladimír Križan.
Pohreb sa skončil, zábava pokračovala živou hudbou Tribečanky a diskotékovými skladbami Petra Belana so svetelnými efektmi.

Kovarské fašiangy majú svoju históriu a dobrú povesť. O nové nápady plné humoru a dobrej nálady, sa postarali členky Kovarčanky a komisie kultúry a športu, za čo im srdečne ďakujeme. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na obsahovom i organizačnom zabezpečení tohoročných fašiangov, včítane dôvtipného zápisu do Pamätnej knihy.


Autor: PhDr.Irena Grácová

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 

Ďalšie fotogalérie

Fotogalérie 1-24 z 57

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka