Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúrno-spoločenské podujatia - fotogaléria

Prehliadka speváckych skupín 12.11.2016

PREHLIADKA  SPEVÁCKYCH SKUPÍNMikroregión Západ

PREHLIADKA SPEVÁCKYCH SKUPÍN

Mikroregión Západný Tribeč spája nielen krása Tribečského pohoria, ale aj zvyky a tradície nášho ľudu. Svedectvom toho bol aj uskutočnený osemnásty ročník Prehliadky speváckych skupín 12.novembra 2016 v Kultúrnom dome v Kovarciach, ktorého sa zúčastnili folklórne spevácke skupiny Kovarčanka z Kovariec, Krnčianka z Krnče, Lišňanka zo Solčian, Streďanka z Nitrianskej Stredy.
Tieto vzácne šperky z daných obcí otvoril a privítal starosta obce Kovarce Ing. Andrej Čopík, predstavil a privítal svojich kolegov – starostov z obcí: poslanca Nitrianskeho samosprávneho kraja a starostu obce Solčany Ing. Juraja Soboňu, predsedu MZT a starostu obce Čeľadince Milana Moravku, starostku obce z Nitrianskej Stredy Ing. Máriu Majtánovú, starostu obce Krnča Ing. Ľuboša Meluša a obecenstvo, ktoré preukázalo česť zúčastniť sa na tomto veľkolepom programe.
Zazneli neopakovateľné piesne všetkých súborov, ale aj prehliadka ľudového kroja v rôznych odlišnostiach. Hoci jednotlivé obce sú na dosah, každý kroj má svoje špecifiká. Pýšili a tešili sme sa z nášho kovarského kroja. Streďanka pridala k čipkovanému golieru aj čipkovanú mašľu, čo pokrývala ženské prsia. Úplnou zvláštnosťou a krásou vyniká solčiansky kroj, bohatý na plnú i výrezovú výšivku, trblietavé iskričky v ňom, výšivkou lemované tmavé zástery nielen okrajovo i uprostred, biele skladané sukne. Pomenovanie v dobrom „srny“ im prináleží, keď voda z potoka Lišňa vybieli aj konopu sukne. Krnča má v súbore generačné zastúpenie. Mladé dievčatá majú do vrkoča vpletenú mašľu, vydatá, zrelá žena má hlavu zdobenú čepcom, muži klobúčikom. Aj čižmy dotvárali kolorit každého odevu.
Oku a uchu lahodilo všetko takmer profesionálne predvedené. Ďakujeme za pekný program, ale aj za vytváranie spevnej nálady počas pohostenia najmä krnčianským hudobníkom a spevákom i harmonikárke Jarke Remeňovej a Evke Hankovej.
Poďakovanie patrí aj iniciátorom tejto myšlienky, ako nielen spoločne gazdovať, ale aj kultúrne žiť. Škoda len, že nie každá obec nášho regiónu už nereprezentuje výkvet svojej kultúry, ba niektoré súbory zanikajú. Súvisí to s neochotou dobrovoľníkov venovať časť svojho voľného času ušľachtilej činnosti?
Ďakujeme Nitrianskemu samosprávnemu kraju za finančnú podporu tohto skvelého podujatia. Ďakujeme organizátorom, ktorí tiež prispeli k pozdvihnutiu našej obce v očiach našich hostí: kultúrou, výzdobou, keď aj zvieratká a jesenné konáriky briezky boli zvedavé na skvelé účinkovanie súborov i pohostinstvom, zvečnením svojho mena v Pamätnej knihe. Nech naďalej aj v takejto podobe sa uchováva a rozkvitá kultúrne bohatstvo nášho ľudu!

Autor: PhDr.Irena Grácová

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 

Ďalšie fotogalérie

Fotogalérie 1-24 z 57

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka